Anjidani & Partners Co. CN. 1444283
OmanMedicaOmanMedicaOmanMedica
968-9273-5515+
شنبه تا پنجشنبه 8 الی 20
مسقط، خیابان 18 نوامبر، پلاک 432
OmanMedicaOmanMedicaOmanMedica

آزمون پرومتریک عمان

شرکت در آزمون پرومتریک

جهت اخذ مجوز فعالیت در رشته پزشکی و پرستاری در کشور عمان یکی از نیاز های اولیه شما اخذ قبولی در آزمون پرومتریک است، گروه عمان مدیکا در این زمینه همراه شماست از مراحل اولیه بررسی مدارک شما تا ثبت نام و ارائه منابع آموزشی و نمونه سوالات امتحان، این همراهی شانس قبولی شما را در این آزمون مهم تضمین میکند.

هدف از شرکت در آزمون پرومتریک اطمینان و اثبات میزان توانایی و دانش متقاضی در رشته تخصص خود برای سیستم بهداشت و درمان کشور عمان و همچنینایجاد اعتبار بین المللی برای افراد متخصص تا بتوانند فرصت‌های شغلی بهتری به همراه اخذ اقامت و مجوز کار در چندین کشور پیدا کنند.

علاوه بر این جهت اشتغال در مراکز درمانی کشور عمان با کسب نمره قبولی در رشته های پرستاری، پزشکی و مامایی در آزمون پرومتریک عمان این امکان فراهم خواهد شد.

در ادامه به بیشترین سوالاتی که در مورد آزمون پرومتریک پرسیده می شود پاسخ خواهیم داد :

وزارت بهداشت عمان و سایر موسسات خصوصی برای تایید مدارک تخصصی گروه های مختلف پزشکی از آزمونهای شرکت پرومتریک استفاده می کنند

الف) پزشکان: متخصصین بیهوشی، قلب ، پاتولوزی بالینی، پوست ، رادیولوژی ، طب اورژانس، ENT ، جراحی عمومی، گوارش ، نفرولوزی، زنان و زایمان، طب کار ، چشم، اطفال ، ارتوپدی ، جراحی اعصاب، اورولوژی، جراحی پلاستیک ، روانپزشکی، متخصص داخلی، پزشک عمومی ، پزشک خانواده ، متخصص تغذیه
ب) دندانپزشکان: دندانپزشک عمومی ، متخصص ارتودنسی ، متخصص اندودنتیس
ج) داروسازان
د) پرستاران و سایر رشته های گروه پزشکی: پرستار ( آزمون ویژه از سال 2023 دارد) ، ماما ، تکنسین های آزمایشگاه ، رادیولوژی ، داروخانه ، فیزیوتراپی ، بینایی سنجی ، دستیار دندانپزشک

در این صورت آزمون شما به صورت مصاحبه در وزارت بهداشت انجام میگردد برای این منظور تیم عمان مدیکا کارهای مربوطه را انجام خواهد داد.
ثبت نام از طریق سایت پرومتریک انجام می گردد و نیاز به پرداخت هزینه از طریق کارتهای ویزا یا مستر کارت می باشد لذا تیم عمان مدیکا مراحل ثبت نام را برای شما انجام خواهد داد.
فعلاً مطابق تعرفه سال قبل برای پزشکان ۲۲۷ دلار و برای سایر گروهها ۲۰۶ دلار می باشد. ممکن است هزینه های ده درصد بالاتر در هنگام پرداخت باشد ( هزینه تبدیل ارز و غیره)
خیر همه میتوانند در آزمون شرکت کنند و نیاز به هیچ پیش نیازی نمی باشد.
بسته به رشته تخصصی داوطلب متفاوت میباشد. آزمون ها سه مدل هفتاد سئوالی( 2 ساعت زمان آزمون) یکصد سئوالی ( 2.5 ساعت ) یکصد و پنجاه سئوالی ( 3 ساعت زمان ازمون) می باشند.
برای هر رشته خاص در اختیار داوطلب توسط تیم عمان مدیکا قرارداده خواهد شد.
جزوه رسمی وجود ندارد. نمونه سوال ها نیز رسمی یا قطعی نیستند . اما بعضی منابع و سایت ها نمونه سوال هایی را ارائه می دهند. تیم عمان مدیکا این نمونه سوالات را در اختیار شما قرار بدهد.
آزمون پرومتریک عمان

نکاتی در مورد آزمون پرومتریک

مدت زمان و تعداد پرسش های آزمون پرومتریک بر اساس رشته تحصیلی و تخصص متفاوت خواهد بود ، به عنوان مثال گروه پزشکی 150 سوال را در مدت زمان 3 ساعت فرصت پاسخگویی دارند و در رشته های پیراپزشکی این زمان متفاوت است.
رشته هایی که در لیست آزمون پرومتریک نیستند به صورت کتبی در وزارت بهداشت عمان آزمون می دهند. همه افرادی که آزمون پرومتریک را گذرانده اند و یا رشته آنها در لیست آزمون پرومتریک نیست باید مصاحبه ای به نام " وای با " در وزارت بهداشت عمان انجام دهند که این مصاحبه نیازمند رزرو وقت است، این مصاحبه در هر ماه یک یا دو بار انجام می شود.
در چنین مصاحبه ای سوالات گاها کتبی و شفاهی است و در بعضی مواقع فقط به صورت شفاهی انجام می شود ، مسلما برای افرادی که آزمون پرومتریک نداده اند این مصاحبه جدی تر برگزار خواهد شد.
پزشکانی که سوابق کاری بیشتری دارند یا جزء هیئت عملی در کشور ایران هستند می توانند به عنوان مشاور در مراکز درمانی مشغول به کار شوند و نیازی به انجام آزمون پرومتریک ندارند، بنابراین امکان فعالیت کمتری بر اساس نقش مشاور خواهند داشت. این موضوع در مورد جراحانی که بالای 12 سال سابقه کار تخصصی دارند متفاوت خواهد بود و علاوه بر نقش مشاور میتوانند عمل های جراحی نیز انجام دهند.
تکنسین ها در برخی رشته ها نیازی به انجام آزمون ندارند ولی در برخی از رشته ها مانند علوم آزمایشگاهی یا افرادی که میخواهند دستیار دندانپزشک یا تکنسین داروخانه باشند نیاز به گذراندن آزمون دارند ولی سایر افراد تنها با انجام مصاحبه در وزارت بهداشت مجوز و مدارک تحصیلی را تایید خواهند کرد.

X